Jakie kupić pianino - tradycyjne czy cyfrowe?  
     
  Przed takim wyborem stają coraz częściej rodzice dzieci rozpoczynających naukę w szkołach muzycznych.
W odpowiedzi na to pytanie i w podjęciu decyzji pomoże poznanie kilku cech charakteryzujących oba te typy instrumentów.
 
Instrumenty tradycyjne - fortepian i pianino.  
  Na brzmienie tradycyjnego fortepianu ma wpływ m.in. wielkość instrumentu, w tym długość strun oraz cała konstrukcja, której elementy są istotne pod względem mechanicznym i akustycznym. Zarówno naturalne i bogate brzmienie, jak i mechanika dająca odpowiedni opór i umożliwiająca grającemu kontrolę nad rodzajem, dynamiką oraz jakością dźwięku decydują o niepowtarzalności kontaktu z dobrym fortepianem.  
  Z tych niewątpliwych walorów można cieszyć się jednak pod warunkiem, że instrument jest w dobrym stanie:  
  - jest nastrojony
- ma wyregulowany mechanizm młoteczkowy i klawiaturę
- ma wyrównaną barwę dźwięku
- płyta rezonansowa nie ma pęknięć i zapadnięć
- kołki do strojenia są stabilnie osadzone
- młotki mają prawidłowy profil i strukturę
 
  Utrzymanie fortepianu w dobrej kondycji wymaga przestrzegania kilku zasad:  
  - ze względu na materiały z których jest zbudowany, należy chronić fortepian przed zmianami temperatury i wilgotności
  oraz przed bezpośrednim działaniem słońca
- przynajmniej raz w roku należy wykonać strojenie
- co kilka lat koniecznie jest przeprowadzenie regulacji klawiatury i całego mechanizmu oraz intonacji.
 
  Zakup nowego fortepianu dla ucznia szkoły muzycznej byłby z punktu widzenia walorów dźwiękowych najlepszym rozwiązaniem, gdyby nie jego bardzo wysoka cena i zbyt wielkie rozmiary w porównaniu z metrażami typowych mieszkań.  
  Pianino - kompaktowa wersja fortepianu jest od XIX w. najbardziej popularnym instrumentem klawiszowym w domowym muzykowaniu oraz do nauki gry. Ma mniejsze rozmiary i jest tańsze od fortepianu. Jednak dźwięk pianina z powodu krótszych strun i uproszczonego układu rezonansowego jest uboższy od fortepianowego. Zwłaszcza w dolnym rejestrze jego brzmienie pozostawia wiele do życzenia. Konstrukcja pianina, nieco inna niż fortepianie - z pionowo ustawionymi strunami, młotkami, tłumikami i płytą rezonansową - jest uproszczoną wersją tego, z czym mamy do czynienia w fortepianie.  
  Podobnie jak w przypadku fortepianu - o pianino trzeba dbać: zachowywać optymalną temperaturę i wilgotność, regularnie stroić i regulować.  
  Obok instrumentów nowych istnieje duży rynek fortepianów i pianin używanych. Spotyka się wiele instrumentów oferowanych po bardzo atrakcyjnych cenach. Kupując instrument używany, czasem zabytkowy, należy zachować ostrożność. Fortepian czy pianino kilkudziesięcioletnie wymaga często nie tylko wspomnianych wyżej regulacji czy drobnych napraw. Z biegiem lat instrumenty takie tracą jakość. Ich elementy składowe zużywają się i starzeją. Przywrócenie wartości użytkowej wymaga niejednokrotnie bardzo kosztownego remontu kapitalnego.  
  Każdy zakup fortepianu lub pianina, zwłaszcza używanego, bezwzględnie wymaga ekspertyzy fachowca - stroiciela.  
Instrumenty cyfrowe  
  Przechodząc do fortepianów i pianin cyfrowych należy po pierwsze zdecydowanie stwierdzić, że instrument elektroniczny nie jest w stanie w pełni zastąpić takiego, w którym dźwięk powstaje dzięki drganiu strun pobudzanych przez młoteczki wprawiane w ruch za pomocą mechanizmu klawiatury.  
  Tak jak pianina są jedynie uproszczoną odmianą fortepianu, tak instrumenty elektroniczne jedynie naśladują tradycyjne - strunowe.
Naśladują jednak coraz lepiej i to zarówno pod względem brzmienia jak i mechaniki klawiatury. Mowa tu oczywiście wyłącznie o tych, które reagują dynamicznie na sposób kontaktu palców grającego z klawiaturą. Instrumenty takie mają w pamięci nagrane próbki wybranego przez producenta modelu klasycznego fortepianu koncertowego. Różnicowanie energii przekazywanej klawiszom wywołuje zróżnicowany dynamicznie i barwowo efekt brzmieniowy.
 
  Wśród zalet instrumentów cyfrowych należy wymienić następujące:  
  - nie wymagają strojenia i regulacji
- nie tracą parametrów akustycznych i mechanicznych podczas eksploatacji
- umożliwiają "ciche" ćwiczenie - ze słuchawkami na uszach
- wzbogacają praktykę edukacyjną o możliwość nagrywania i odsłuchu swojej gry
- są lżejsze i zajmują mniej miejsca niż pianina tradycyjne
 
 

Mając świadomość, jakie szkody może przynieść ćwiczenie na rozstrojonym i rozklekotanym pianinie warto rozważyć wybór instrumentu cyfrowego. Podejmując jednak ostateczną decyzję zakupu instrumentu dla ucznia zalecane byłoby poważne wzięcie pod uwagę opinii pedagoga prowadzącego. Nauczyciel, który zna możliwości produkowanych obecnie wielu cyfrowych modeli różnych firm i grając na nich - wypróbował je praktycznie, będzie mógł najlepiej pomóc w odpowiedzi na pytanie zawarte w tytule.

 
  Potrzebujesz więcej informacji? Zadaj pytanie